

En GAMMEL nyhed, med NYE egenskaber
Det er efterhånden nogle år siden at McK udgav lokomotiverne DSB Mz 1415 og Mz 1426, i den falmede vinrøde design med vingehjul. En del af disse lokomotiver som blev produceret for McK af det gamle Hobbytrade, havde dog nogle ret så kedelige sygdomme. Værst er nok lokomotivets gearing som på gik i stykker for et godt ord, i det at tænderne simpelthen brækker af selve tandhjulet, nogle gange bare af at ligge i æsken. Foto: Fyns-Modeltog Forfatteren har selv oplevet en sådan he


Fra USA til Danmark del 2 - EMD F3, EMD F2 & EMD F7
EMD F3 blev afløseren til EMD FT og var i produktion fra 1945-1949.
Maskinen var et universalt lokomotiv til både person og godstrafik og kunne med sin EMD 567B yde 1500 hk. og her begynder det at lugte lidt af fisk! De første My lokomotiver blev nemlig leveret med samme motor type.
I praksis var der dog ikke stor forskel på EMD FT og EMD F3, og den største er nok den lidt størrer motor. I alt blev der produceret 1111 F3A enehder samt, 696 F3B enheder. Drew Jacksich - Fli


På sporet af 2016
En af de traditioner som er næsten lige som at julen kommer i december, er udgivelsen af den årlige "På sporet af 2016", som den naturligvis er kommet til at hedde i år. Denne årbog om danske jernbaner fortæller i tekst og billeder om små og store begivenheder på danske skinner. F.eks. beretter den i år om DB's ophævelse af kontrakten om kørsel med VT605 togsættene fra hhv. København og Århus til Hamborg og videre til Berlin. dette betyder at kørselen i Danmark med dette skøn


Da DSB lejede V220 fra DB
Sommeren 1981 I forsommeren 1981, gik der vedholdende rygter om at et antal DB V200 lokomotiver ville få en spektakulær mission i udlandet. Årsagen er den manglende rettidig levering af nye diesellokomotiver til DSB, nemlig litra ME. Den offentlige mening, var at det leverandøren, Henschel og BBC var ansvarlige og skulle bære omkostningerne ved Lejelokomotiverne. Faktisk var årsagen, at der som i så mange lignede projekter var løbende ændringer, der ikke var kommet i tide og


Fra USA til Danmark del 1 - EMC TA & EMD FT
Det er velkendt at de danske My lokomotiver har amerikanske rødder, men hvordan var det lige udviklingen var?
I denne serie vil vi forsøge at belyse udviklingen fra USA og hele vejen til Danmark.
Men hvor skal man starte? man kan jo hele tiden gå endnu et skridt tilbage!
Valget faldt på at vores historie tager sin begyndelse i 1937 i forbindelse med Budd Company´s levering af EMC TA lokomotiverne til Chicago, Rock Island and Pacific Railroad (CRI&P RR). CRI&P RR - TA "


Så kom den - Mz 1406 fra Roco
Roco´s nye Mz 1406 er nu kommet i handlen og kan ydermere leveres med ægte dansk Mz lyd, fra Danske Loksound hos Fyns Modeltog hvor modellen med digital med lyd ligger på 1895,- uanset om der er tale om AC eller DC version.
Modellen er i den sædvanlige gode Roco kvalitet og har træk på alle seks aksler. Modellen fremstår som da forbilledet blev om lakeret i K74 designet i 1979, med runde puffere og banerømmere og modellen er således en epoke IV maskine.
Hvornår lokomotive


Genoptryk af CIWL sovevogn
L.S. Models har i deres nyheds prospekt annonceret et genoptryk af den meget eftertragtede CIWL sovevogn med danske påskrifter.
Vognen har katalog nr: 49142 og forventes at være i handlen 1. kvartal 2017.


En Dansk nyhed fra Heljan!
Til dagens Mini-Nürnberg arrangement i Søndersø, havde Heljan på forhånd røbet at der ville blive præsenteret en nyhed til det danske marked. En nyhed som mange har set frem til, da Heljan ellers havde dømt det danske marked ude.
Skuffelsen har dog imidlertid formentlig været stor hos mange, da det eneste nye at se var en klump staniol! Heljan valgte således blot at præsenterer at de vil præsentere en dansk nyhed. Men hvis man skal tage staniolen bogstaveligt, så er det lan